Popularne gry planszowe i karciane

Gdy za oknem szaro i ponuro, to doskonały czas na popołudnie z grą planszową albo karcianą. Na przyjęcie urodzinowe, na rodzinny zjazd i na wakacje – każda okazja jest dobra, by zagrać. Tradycyjne gry dzielą się na planszówki i gry karciane. W przypadku pierwszej w niezbędnym zestawie znajduje się plansza, odpowiednie pionki, kostka do gry i ewentualne karty z zadaniami. Gry karciane opierają się na talii kart, a wygrywa zazwyczaj ten, kto uzyska wszystkie karty lub jak najszybciej wszystkich się pozbędzie. Gry, czy to planszowe czy karciane, mogą mieć walory nie tylko rozrywkowe, ale także edukacyjne. Prawie wszystkie ćwiczą umysł – wpływają na zdolność logicznego myślenia, wspomagają koncentrację i pamięć, ćwiczą spostrzegawczość, zręczność i zdolność rozwiązywania problemów. Gry to doskonały pomysł na spędzanie wspólnie wolnego czasu z rodziną lub w grupie przyjaciół z klasy czy z grupy przedszkolnej. Wiele gier ma bardzo szeroki zakres wiekowy, więc będą atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Część popularnych planszówek czy gier karcianych ma swoje odpowiedniki dla najmłodszych dzieci, które stopniem trudności odpowiadają wiekowi malucha.

Na czym polega gra Gorący Ziemniak?

Wśród popularnych gier planszowych, oprócz tradycyjnych Scrabbli czy Monopoly, wymienić należy grę Gorący ziemniak od firmy Alexander. To emocjonująca gra towarzyska dla małych i dużych, w której wszystko jest możliwe. Zasady są proste – rozkładamy planszę, ustawiamy pionki i losujemy kartę z pytaniem. Pytania należy udzielić w wyznaczonym, dość krótkim czasie i rzucić kolejnej osobie „gorącego ziemniaka”. Wygrywa osoba, która najszybciej przejdzie całą planszę. Podstawowa wersja gry zawiera aż 440 ciekawych pytań, z różnych dziedzin nauki. Niektóre są poważne, naukowe, a inne zabawne. Gra polecana jest dla dzieci, które skończyły osiem lat. „Gorący ziemniak” to świetna gra rozrywkowa, która podczas zabawy rozwija spostrzegawczość, bystrość, szybkość myślenia i działania oraz dostarcza wiedzę. Gra dostępna jest także w wersji familijnej oraz w wersji junior – dla dzieci powyżej czwartego roku życia.

Zasady gry Dooble

Szykujesz przyjęcie urodzinowe dziecka? A może rodzinny zjazd? Żadna gra nie rozrusza gości tak jak Dooble od firmy Rebel! Zestaw zawiera 55 okrągłych kart z rysunkami oraz instrukcję, z której wynika, że w Dooble możemy zagrać na pięć różnych sposobów. Najpopularniejszą wersją gry jest „Studnia”. Wszystkie karty rozdaje się graczom, a tylko jedną kładzie się na środku stołu. Na dany sygnał gracze odsłaniają pierwszą kartę ze swojego zestawu i szukają wspólnego elementu z kartą położoną na stole. Po znalezieniu wspólnego elementu trzeba go głośno nazwać i przykryć starą kartę. I zabawa zaczyna się od nowa. Wygrywa osoba, która najszybciej pozbędzie się swoich kart. Rozgrywka jest szybka i emocjonująca. Gra wspomaga koncentrację, bystrość i szybkość działania, a przy tym daje mnóstwo zabawy i radości. Gra Dooble dostepna jest w różnych zestawach tematycznych oraz w wersji dla młodszych dzieci, która będzie pomocna w nauce kształtów i kolorów.

Czym jest Hali Gali?

Podobne są zasady gry Hali Gali. Z pozoru gra ta wydaje się być monotonna i niezbyt ciekawa. Na kartach znajdują się kolorowe rysunki owoców w różnych konfiguracjach. Na środku kładziemy dzwonek, a gracze kolejno odkrywają jedną kartę z talii, starając się wykonywać to jak najszybciej. Gdy na stoli pojawi się karta, na której znajdzie się konfiguracja pięciu takich samych owoców, należy jak najszybciej zadzwonić dzwonkiem. Pierwszy gracz, któremu się to uda, zdobywa wszystkie stosy odkrytych kart. Sama rozgrywka jest emocjonująca i wciągająca, a rywalizacja pełna śmiechu i zabawy. Gra toczy się do momentu, w którym jeden gracz nie skompletuje wszystkich kart z talii, natomiast przegranym jest ten, kto pierwszy straci wszystkie karty.

Edukacja i zabawa

Nauka nie zawsze musi kojarzyć się z monotonią i szarością szkolnej klasy. Edukacja przez zabawę? Nic trudnego! Kto żyje dłużej – szczur czy bocian? Czy pandę odkryto po czy przed odkryciem Ameryki? Co wynaleziono wcześniej: narkozę czy insulinę? Gry karciane Cardline i Timeline od firmy Rebel znacznie poszerzają szkolną wiedzę, a przy tym wpływają na pamięć i koncentrację. Zdrowa rywalizacja i mnóstwo śmiechu to droga do szybkiej i efektywnej nauki. Timeline i Cardline poszerzają wiedzę z zakresu historii, odkryć naukowych oraz świata zwierząt. Ponadto, karty ze wszystkich serii można połączyć w jedną, wielką talię i podnieść poziom trudności zabawy!

Gry planszowe i karciane niewątpliwie mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Nawet te, które z pozoru mają walory jedynie rozrywkowe, to przy bliższym poznaniu owocują rozwojem wielu umiejętności, pogłębieniem pamięci, szybkością myślenia, działania i spostrzegawczością.