Nauka starożytnej historii z klockami Playmobil

PLAYMOBIL to popularna marka zabawek należąca do niemieckiego koncernu Brandstätter Stiftung & Co. KG. Firma została założona w 1876 roku przez Andreasa Brandstättera. W 1974 roku na rynek została wprowadzona marka Playmobil. Fabryki koncernu zlokalizowane są w Niemczech, Hiszpanii, Czechach i na Malcie. Produkowane zabawki cechuje duża różnorodność, wysoka jakość, trwałość i dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Również w Polsce PLAYMOBIL zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród dzieci, jak i wśród rodziców, jest rekomendowany przez wychowawców i pedagogów. Za pomocą klocków dzieci mogą bawić się w odgrywanie różnych scenek czy wymyślonych historii, a tym samym rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Manewrowanie figurkami i akcesoriami kształtuje umiejętności manualne i koordynacyjne. Powstało wiele różnych serii klocków, nawiązujące do danych wątków tematycznych czy zainteresowań dzieci. Istnieją specjalne zestawy dla dziewczynek, w których znajdują się figurki i akcesoria dla księżniczek, wróżek czy lalki, ubrania i akcesoria dla bohaterek. Chłopcy cenią sobie serię City Action, która wyróżnia się dużymi zestawami z pojazdami straży pożarnej czy policji.

Co to jest Playmobil History?

Seria History to zestawy klocków Playmobil, które przybliżą dzieciom historię starożytną – egipską i rzymską, zwłaszcza z czasów podbojów Imperium Rzymskiego. Dzięki klockom dzieci dowiedzą się jak wyglądały starożytne budowle np. piramidy, a także poznają starożytne zwyczaje i tradycje. Figurki, które są dołączone do każdego z zestawów zawszą są wyposażone w charakterystyczne stroje i akcesoria. Podczas zabawy maluchy mogą manewrować rzymską galerą, wyrzutniami pocisków i kul czy funkcyjnymi kuszami. Figurki najczęściej przedstawiają wojowników jednej z dwóch armii, a na ich przykładzie dzieci nauczą się rozpoznawać charakterystyczne zbroje oraz rodzaj broni.

Zestawy inspirowane starożytną historią

Przenieśmy się do starożytnego Egiptu, podbijanego przez Imperium Rzymskie. W cieniu piramid walczą egipscy żołnierze, uzbrojeni w tarcze, łuki, strzały, tasaki i noże.. i  wyrzutnię na ogniste pociski. Czy uda się za jej pomocą odeprzeć rzymski atak? W zestawie klocków Playmobil  Egipscy wojownicy z wyrzutnią znajdziemy trzy figurki egipskich wojowników w charakterystycznych zbrojach i wyposażone w starożytną broń. Do figurek dołączono wyrzutnię oraz trzy „ogniste” pociski, które z niej wystrzelimy, za pomocą specjalnego przycisku.  Jeśli natomiast nurtuje nas pytanie w jaki sposób poruszali się starożytni żołnierze, powinniśmy zapoznać się z zestawem Egipcjanin z wielbłądem. Oprócz figurki egipskiego woja, znajdziemy także osiodłanego wielbłąda z ogłowiem i wodzą. Pomiędzy jego garbami przytroczony został żołnierski sprzęt i broń, mamy jednak możliwość zdjąć z jego pleców bagaż, a posadzić figurkę.

Nauka tradycji i obyczajów

W starożytnym Egipcie wybudowano piramidy, które były zarazem grobowcami i skarbcami zmarłych faraonów – władców państwa. Oprócz sarkofagów z mumiami, skrywano tam także drogocenne skarby, ponieważ Egipcjanie wierzyli, że będą one przydatne w życiu pośmiertnym. Znaleźli się więc plądrownicy, którzy nie wahali się wejść do grobowca i zrabować złote klejnoty, kielichy czy inne wartościowe przedmioty. W zestawie Obóz plądrowników grobów znajdziemy dwie figurki (kobieta i mężczyzna) oraz fragment oazy ze studnią i palmą. To tutaj właśnie rozbili swój obóz, by przeliczyć łupy i zaplanować nowe grabieżcze eskapady. Z zestawu dowiemy się jak ubierali się starożytni Egipcjanie oraz w jaki sposób wykorzystywali zwierzęta pociągowe takie jak konie czy wielbłądy. Do figurek dołączono liczne akcesoria takie jak broń czy skarby (wazy, kielichy, karafki i kryształy).

Historyczne bitwy z klockami Playmobil

Wojsko rzymskie atakuje Egipt, rządzony przez faraona. Armie toczą zajadłe walki, żołnierze rzymscy i egipscy stają do pojedynków. Jak wyglądali rzymscy wojownicy? Poruszali się rydwanami, zaprzężonymi w konie. Dwukołowe pojazdy były niesamowicie szybkie i zwinne. W zestawie Rzymski rydwan znajdziemy figurkę żołnierza w charakterystycznym stroju, wyposażonego w broń – duży miecz. Na głowie ma hełm, na plecach pelerynę, a na nogach sandały. Producent zabawki zadbał o szczegóły – rydwan jest pięknie zdobiony, w rzymskim stylu, a konie wyposażone w ogłowie i wodze. W zestawie Rzymska armia bojowa znajdziemy natomiast aż sześć figurek wojowników w szaro – czerwonych zbrojach i pancerzu. Całe ich wyposażenie do miecze i ogromne, ozdabiane tarcze. Do figurek dołączono specjalne podstawki. Dzięki nim możemy ustawiać naszych wojowników w różnym szyku i obmyślać strategiczne ataki. A w jaki sposób najszybciej przerzedzić szeregi wroga? Konstruując miotacz kul! Taką wyrzutnię przetestujemy z zestawem Legionista z miotaczem, w którym do dyspozycji mamy trzy kule oraz figurkę.

Wszystkie zestawy z serii Historia są ze sobą kompatybilne. Można je dowolnie łączyć i stworzyć dwie armie – egipską i rzymską, rozgrywając największe historyczne bitwy na różne sposoby. Dzięki licznym akcesoriom i dodatkom, możemy budować pełne, logiczne opowieści i odtwarzać je za pomocą figurek i pojazdów. Zabawa z klockami Playmobil History może być także punktem wyjścia do nauki historii. W ten sposób dzieci w łatwy, przyjemny i atrakcyjny sposób poznają najważniejsze historyczne fakty, utrwalając lub poszerzając wiedzę zdobytą w szkole.