Klocki – ponadczasowa i uniwersalna zabawka?

Klocki to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Ich popularność wzrosła pod koniec XIX wieku i do chwili obecnej zdaje się nieprzerwanie rosnąć. To właśnie wtedy opracowano nowe metody dydaktyczne i wielu światowej sławy pedagogów zgodnie ustaliło, że klocki mogą spełniać nie tylko rolę zabawi, ale być może świetnie sprawdzą się jako materiał dydaktyczny. I właśnie w ten sposób spróbowano eksperymentalnego łączenia drewnianych elementów, nadruku na klockach i bardziej kreatywnego sposobu tworzenia. Przełomowym momentem było oczywiście wyprodukowanie klocków konstrukcyjnych, które stworzyły nowy nurt w świecie zabawek, łącząc miłośników tradycyjnych układanek oraz wielbicieli skomplikowanych konstrukcji, często również tych przestrzennych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klocków dla dzieci?

Na zabawkowym rynku nie sposób przeoczyć tej kategorii zabawek. Drewniane, plastikowe, dla maluszków, dla małych konstruktorów, a nawet magnetyczne – klocki zdominowały sklepowe półki i serca dzieci. Nie ma się czemu dziwić – oprócz tego, że klocki to ogólnie dostępny produkt, rodzice wskazują cechę, która najczęściej decyduje o ich zakupie: są jedną z najtrwalszych zabawek, jaką kiedykolwiek wymyślono! Większość z nich jest odporna na uszkodzenia – rzucanie, zgniatanie, a nawet przypadkowe nadepnięcie na klocka. Każdy opiekun doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci uwielbiają energiczną, przepełnioną dynamiką zabawę. Trwałość klocków to naprawdę ogromna zaleta, pozwalająca nie tylko na rozwojową zabawę ale również na zaoszczędzenie zaskórniaków z portfela – dłuższa żywotność = większa oszczędność.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Uważam, że kluczowa będzie grupa wiekowa, jakiej dedykowany jest dany produkt. Klocki należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka, umiejętności i zdolności. Maluch wchodzący w świat zabawek powinien odkrywać je stopniowo, według przemyślanego schematu, który pozwoli mu odnaleźć się w świecie kolorowych konstrukcji i budowli. Starajmy się dostarczyć mu taki produkt, który najbardziej odzwierciedli etap jego rozwoju. Najczęstszym wyborem są Mega Bloks’y – duże klocki plastikowe, które łatwo mieszczą się w dłoniach każdego malca i zwracają uwagę żywą kolorystyką. Linia tych klocków ma swoją produkcję w Kanadzie, a wysoka jakość plastiku przekonuje do siebie nawet najbardziej opornych rodziców.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem powinny być indywidualne zainteresowania dziecka. Wraz z wiekiem, u maluchów budzi się ciekawość na otaczający je świat, chęć odkrywania i poszerzania swoich horyzontów. Idealnym wstępem do rozwojowej i edukacyjnej zabawy będą klocki wykonane z drewna. To najtrwalszy i najbezpieczniejszy materiał, jaki możemy podarować naszym pociechom. Wszystkie klocki z naszego sklepu internetowego wykonane są z wysokiej jakości tworzywa, pomalowano je nietoksyczną, ekologiczną farbą, która jest w pełni bezpieczna dla wszystkich dzieci. Będą świetne do tworzenia pierwszych budowli, a te, na których umieszczono literki i cyferki sprawdzą się w roli pomocy dydaktycznej.

Oprócz zabawy i zwykłej konstrukcji, klocki spełniają również rolę rozbudowanej formy aktywności, jaką jest zabawa narracyjna. Ułożenie domu, szkoły, lub budynku komisariatu sprawi, że dziecko otrzyma możliwość wykreowania fabuły i akcji. W tej roli świetnie sprawdzą się Klocki Lego ze wszystkimi możliwymi seriami! Począwszy od Duplo, które zadedykowano dzieciom powyżej drugiego roku życia, idąc po serię Friends, City, Creator czy Technic, która sprawdzi się nawet dla dorosłych konstruktorów, Lego króluje wśród klocków dla każdej grupy wiekowej. Najsłynniejsze klocki na świecie cieszą pokolenia, a ich wartość ciągle wzrasta – warto zauważyć, iż niektóre zestawy sprzed kilku lat warte są obecnie…naprawdę duże pieniądze.

Co poza klasyką?

Oprócz grupy wiekowej, tworzywa i ogólnej jakości produktu, rodzice powinni zwrócić uwagę na takie rzecz jak:

* atesty i miejsca produkcji klocków – obecnie większość producentów decyduje się na przeniesienie swoich fabryk do Chin, stąd niezwykle ważne będzie zadbanie o to, aby farby nie były toksyczne, a plastik mógł cieszyć się mianem ,,najwyższej jakości”,
* instrukcję – nawet jeśli wydaje być się to zbędnym dodatkiem, instrukcja często pełni rolę dodatkowego pomocnika i inspiratora do zabawy. Pozwólmy dzieciom w pełni wykorzystać potencjał zabawki,
* wyobraźnia i kreatywność – ułatwmy dzieciom kreatywną zabawę i zaproponujmy produkt, który będzie wymagał zaangażowania. W tej roli świetnie sprawdzą się konstrukcyjne wafle, przy których czas płynie zupełnie innym rytmem.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziecie Państwo klocki dla każdej grupy wiekowej 🙂