Zabawki, które wspomogą naukę czytania i liczenia

Kiedy nadchodzi dobry moment na to, aby rozpocząć wraz z dzieckiem pracę nad nauką czytania i liczenia? Jeśli zastanawiacie się nad odpowiedzią, spieszymy z wyjaśnieniami – NIE MA TAKIEGO MOMENTU! Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malucha oraz czasu, jaki rodzic może poświęcić na to, aby rozpocząć edukację połączoną z zabawą. Dla wielu z rodziców to ważny moment, na który przygotowują się już od narodzin dziecka. Każdy z nas pragnie zapewnić malcowi jak najlepsze warunki do rozwoju, a wdrożenie do zabawy walorów edukacyjnych jest niewątpliwie najlepszą drogą ku temu, aby rozbudzić w dziecku kreatywne myślenie i zachęcić do aktywnego odkrywania świata.

,,Wspomagaczem”, który często ułatwia wprowadzenie edukacji do codzienności dziecka są zabawki i zestawy edukacyjne. Obecny rynek uległ ogromnym przeobrażeniom, dzięki czemu produkty o nazwie ,,edukacyjny” pojawiają się nawet na półkach przeznaczonych dla maluszków! Porozmawiajmy jednak o takich zabawkach, które w sposób realny, świadomy i namacalny rozpoczną przygodą z czytaniem i liczeniem. Oto kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze zabawek dla bystrych, aczkolwiek początkujących naukowców:

Jak nauczyć dziecko liczyć poprzez zabawę?

Edukacyjne zestawy gier

To jedna z najpopularniejszych form wprowadzania do zabawy dziecka elementów edukacji. Gry z tej kategorii cieszą się dobra sławą – skierowane są dla dzieci od drugiego, do nawet dziewiątego roku życia! Większość z nich pozwala na rozegranie rundy w maksymalnie cztery osoby, dzięki czemu do zabawy i nauki możemy zaprosić pozostałe rodzeństwo lub drugiego rodzica. To na pozór mało istotne, jednak wiele badań naukowych pokazuje, że dzieci przyswajają wiedzę znacznie szybciej w grupie, w otoczeniu dobrej atmosfery i w połączeniu z zabawą.

A więc którą grę wybrać? W naszym sklepie skompletowaliśmy kilkadziesiąt zestawów, wśród których brylują dwie firmy – Alexander oraz Trefl. Każda z nich oferuje zestawy dla różnych grup wiekowych, jednak wybraliśmy kilka perełek w dziedzinie nauki czytania, pisania oraz liczenia, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest gra logopedyczna Sowa gra w słowa. To rozgrywka dla czterolatków, która pomoże w wymowie głosek syczących, z którymi większość dzieci ma duży problem. Po sięgnięciu po Abecadło, dzieci zaznajomią się z polskim alfabetem, a ćwiczenie polegające na dopasowaniu poszczególnej literki z obrazkiem utrwali naukę i rozwinie zdolność logicznego myślenia. Z kolei Literkobranie zmusza dziecko do intensywnego myślenia, w sposób wyraźny poszerza zasób słownictwa i w stu procentach realizuje postulat łączenia nauki z zabawą.

Dla małych matematyków polecamy Matematykę w kostce – grę idealną dla dzieci w wieku przedszkolnym, która zachęci do logicznego myślenia i wprowadzi malucha w świat liczb oraz figur geometrycznych. W zestawie Supermatematyk mamy możliwość sprawdzenia zdobytej już wcześniej wiedzy – gra przeznaczona jest dla dzieci powyżej siódmego roku życia, w której specjalne tabliczki ze znakami i cyferkami zmuszą pociechę do układania wyrażeń matematycznych w taki sposób, aby wylosowane cyfry i znaki dały poprawny wynik.

Magnesy w roli edukatora

Dla tych, którzy interesują się aktywnym spędzaniem wolnego czasu, który wypełnia kreatywna zabawa polecamy edukacyjne magnesy! Literki oraz cyferki w formie magnesów pozwolą dzieciom na układanie pierwszych słów, poznawanie literek, zaznajamianie się z cyferkami oraz układanie pierwszych wyrażeń matematycznych. Jedną z propozycji w tej kategorii może być produkt firmy Melissa&Doug – drewniane magnesy będą gwarancją długiej i na pewno bezpiecznej zabawy. Magnesy wszystkich firm można wykorzystać na tablicach magnetycznych lub lodówce – każda opcja będzie dobra do tego, aby skorzystać z magnetycznych cyferek i rozpocząć pierwsze działania!

Książeczki do nauki czytania

To tradycyjna metoda, jednak jakże przyjemna i pożyteczna! Książeczki do czytania dla maluszków pełnią ogromną rolę wychowawczą. Oferujemy Państwu cykl książeczek Wydawnictwa Egmont ,,Czytam sobie”, który zawiera w sobie aż trzy poziomy, a każdy z nich dostosowano do umiejętności i zdolności dziecka. Począwszy od pierwszego, po drugi i trzeci, dzieci uczą się składania wyrazów, rozpoznawania literek, powiększają zasób słownictwa i w efekcie końcowym samodzielnie odczytują daną opowieść. Tematyka książeczek jest niezwykle różnorodna i każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy kosmosu, sportu, przyrody oraz przygód – czytanie spodoba się absolutnie wszystkim!

A jeśli dziecko zapragnie słuchać opowieści o bohaterach podobnych do niego samego lub o ciekawych zawodach, w tej roli świetnie sprawdzą się książeczki o Basi lub seria opowieści Mądrej Myszy. Każda z książeczek składa się z prostych, zrozumiałych dla dziecka wyrazów, które po nauce z serią ,,Czytam sobie” nie będą dla malucha żadną barierą, a co najwyżej ambitnym wyzwaniem.

Na tym oczywiście nie koniec naszych propozycji! Nauka czytania i liczenia opiera się na codziennych aktywnościach, z których na pozór nie zdajemy sobie sprawy. W naszym sklepie internetowym znajdują się drewniane liczydła, ciężarówki z alfabetem oraz klocki z nadrukami literek i cyferek, które oprócz zabawy mogą nieść walory edukacyjne. Zapraszamy do sklepu internetowego, a w razie pytań służymy pomocą 🙂