Czy warto kupić kolejki Tomek i Przyjaciele od Fisher Price?

Tomek i Przyjaciele to serial animowany dla dzieci, emitowany od 1984 roku. Powstał w oparciu o serię książeczek przygodowych The Railway Series, napisanych przez Wilberta Awdry’ego. W 2016 roku emitowana była już dwudziesta seria programu, który cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodszych i starszych dzieci. Powstają także filmy pełnometrażowe. Chwalą go także rodzice, bowiem ta piękna bajka nie tylko serwuje maluchom zwariowane przygody, ale także uczy je przyjaźni, tolerancji, zrozumienia i poszanowania pracy swojej i innych. Nie dziwi więc, że jeden z producentów zabawek – firma Fisher Price zaczęła produkować serie zabawek, inspirowanych tym już kultowym serialem.

Zabawki Tomek i Przyjaciele

Na podstawie bajki wyprodukowano najróżniejsze zabawki. Spotkamy się z kolorowankami, grami, klockami do budowania, grami planszowymi i puzzlami. Rekordy popularności bije jednak kolejka plastikowa lub plastikowo – metalowa. Zestawy torów pozwalają na zbudowanie prostych i skomplikowanych trakcji kolejowych, a akcesoria: mosty, wiadukty, zapadnie i tunele stanowią fantastyczny dodatek do każdej zabawy! Dodajmy to tego lokomotywy i wagony, które wyglądają dokładnie tak jak bohaterowie naszego serialu i.. mamy przepis na udaną, wielogodzinną zabawę dla całej rodziny!

Jakie zestawy zabawek oferuje producent? Czy są one pomocne w rozwoju dzieci? Czy są bezpieczne? Jakie serie kolejki Tomek i Przyjaciele wyprodukowano? Czym się różnią od siebie i czy są ze sobą kompatybilne? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do lektury artykułu.

Seria Tomek i Przyjaciele Trackmaster

Seria Tomek i Przyjaciele Trackmaster to zabawki kompatybilne ze sobą jedynie w obrębie linii. Oznacza to, że lokomotywy Trackmaster pojadą tylko po odpowiednich torach z tej samej serii. Czym wyróżniają się pojazdy? Przede wszystkim są duże, większe niż klasyczne kolejki drewniane czy pojazdy z pozostałych dwóch serii Adventures i Take’n’Play. Tworzywem, użytym w produkcji tak torów, jak i pociągów czy dodatków był plastik. Elastyczny materiał wysokiej jakości sprawia, że wybudowane przez dziecko trakcję są dobrze wyprofilowane, więc lokomotywy nie mają problemów z pokonaniem zakrętów czy wzniesień. Pojazdy posiadają napęd na baterie, więc samodzielnie poruszają się po torach. Każdy z bohaterów ciągnie jeden lub dwa wagoniki, a część produktów jest także wyposażona w moduły świetlne lub dźwiękowe. Duże zestawy tematytyczne często wybierane są na prezent dla małych fanów niebieskiej lokomotywy. Znajdziemy w nich wszystko, czego potrzebujemy: tory, dodatki, lokomotywę. Co więcej, każdy z zestawów bazuje na konkretnej przygodzie tomka. Dla przykładu – Ucieczka ze złomowiska, inspirowana jest najnowszym filmem pełnometrażowym Podróż poza Wyspę Sodor, którego akcja po części rozgrywa się na złomowisku właśnie. Warto także wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są już nowe lokomotywy – bohaterowie filmu: m.in. Niewidzialny Merlin i Huragan.

Serie Take’n’Play i Adventures

Dwie kolejne serie kolejek Tomek i Przyjaciele – Take’n’Play i Adventures sprawiają najwięcej problemów. Zarówno tory jak i lokomotywy mają taką samą wielkość i rozstaw kół. Czym więc różnią się serie i czy istnieje możliwość połączenia produktów? Seria Take’n’Play powstała jako pierwsza. Podobnie jak w przypadku jej następczyni – lini Adventures, lokomotywy i wszelkie pojazdy są die-castowe, czyli wyprodukowane z metalu i plastiku, poddanego specjalnej obróbce. Lokomotywy Take’n’Play są wyposażone w magnesy, umiejscowione z przodu i z tyłu pojazdów, dzięki którym istnieje możliwość połączenia lokomotyw i wagonów w długie pociągi. Linia Adventures to produkty nieco ulepszone. Najważniejszą różnicą są plastikowe zaczepy, które pojawiły się w zamian za magnesy. Producent tłumaczy, że gwarantują one lepszą przyczepność wagonów, dzięki czemu pociągi pojadą przez ostre zakręty i strome podwyższenia. Seria Adventures powoli zastępuje poprzedniczkę, jednak w sklepach warto zapytać o przejściówki – czyli nakładki na magnesy z zaczepami, dzięki którym połączymy pojazdy z obu serii, którymi dziecko pobawi się, popychając je rączką (brak napędu na baterie).

Tak jak w przypadku serii Trackmaster, tak i w przypadku die-castowych lokomotywek, w ofercie znajdziemy niemal wszystkich bohaterów serialu i filmów pełnometrażowych, sprzedawanych oddzielnie i w zestawie z torami i dodatkami. Na szczególną uwagę zasługuje zestaw Przeprawa Tomka na Wyspie Mgieł. Pomysłowo skonstruowany mechanizm torów w połączeniu z dodatkami pozwala dzieciom na wiele możliwości zabawy, zaskoczenie i atrakcyjną przygodę. Sprawdźcie sami!

Czy warto kupić kolejki Tomek i Przyjaciele?

Zdecydowanie tak. Dlaczego? Zabawa z ulubionymi bohaterami to jedno, ale zabawa kolejką procentuje. Doskonały wpływ na wyobraźnię, kreatywność i pamięć to tylko jedna z wielu zalet. Dzieci , utożsamiając si e z bohaterami bajki, będą odgrywać zapamiętane przygody i historie serialowe. To z kolei wymaga przywołania w pamięci obejrzanych odcinków i wyodrębnienie historii, które podobały się najbardziej. Przygody, odgrywane na podłodze będą stopniowo uzupełniane przez wątki, które podsuwa dziecięcy umysł. To doskonałe ćwiczenie, które w przyszłości zaowocuje łatwością w konstruowaniu i opowiadaniu historii i opowieści fabularnych. Z kolei budowa trakcji kolejowej, a następnie poruszanie lokomotywą po torach wspiera rozwój umiejętności manualnych i koordynacyjnych dziecka. Należy także wspomnieć, że zabawki Tomek i Przyjaciele są w pełni bezpieczne dla dzieci. Fisher Price – firma z tradycją i wieloletnim doświadczeniem dba o to, by zabawki spełniały wszelkie europejskie normy bezpieczeństwa.

Podsumowując, kolejki Tomek i Przyjaciele to zabawki wysokiej jakości, bezpieczne i wspierające rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Kochają je dzieci i rodzice na całym świecie. A my zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, który oferuje szeroki asortyment zabawek z niebieską lokomotywą i jej przyjaciółmi.