Rysujemy, malujemy, bawimy się, czyli zajęcia plastyczne dla maluchów

Wydawać by się mogło, że zajęcia plastyczne takie jak rysowanie czy malowanie są zarezerwowane dla starszych dzieci, w wieku przedszkolnym i szkolnym. Często jednak zdarza się, że już półtoraroczne dziecka chwyta do ręki kredkę i wodzi nią po kartce papieru, po stole lub, co gorsza, po ścianie. Rysunki dziecka w tym wieku to przede wszystkim kreski, zawijasy, zygzaki. W ten sposób maluszek ćwiczy motorykę ręki, umiejętności manualne i koordynacyjne, zatem powinnyśmy zachęcać go do jak najczęstszych ćwiczeń. Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecko zaczyna rysować konkretne przedmioty i zwierzęta, zazwyczaj z otoczenia, a także portrety członków rodziny. Chociaż czasem ciężko dopatrzyć się w tym rysunku podobizny mamy, dziadka, psa czy drzewa, to jednak warto nagradzać i chwalić prace malucha. Po jakimś czasie dziecko rysuje już o wiele precyzyjniej, dbając o szczegóły malunków. Nawet jeśli nie jest to jego ulubiona zabawa, to należy zachęcać dziecko do malowania, rysowania, wyklejania. Takie kreatywne zajęcia nie tylko rozwijają wyobraźnię i umiejętności plastyczne, ale także pamięć i koncentrację. Nawet jeśli sami nie mamy pomysłu na kolejną plastyczną zabawę, to z pomocą przychodzą profesjonaliści.

Malowanie wodą i wodne kolorowanki

Melissa & Doug to firma, o której pisaliśmy już wielokrotnie. Małe, rodzinne przedsiębiorstwo, którego misją jest tworzenie edukacyjnych, atrakcyjnych i bezpiecznych zabawek dla dzieci w różnym wieku. Zdecydowana większość oferowanych produktów to zabawki z drewna, jednak producent kładzie także duży nacisk na artykuły i zestawy plastyczne, które pomogą dzieciom w nauce rysowania, kolorowania i malowania. Seria WaterWow! to jedyne w swoim rodzaju kolorowanki wodne. Jak to działa? W każdej książeczce znajdują się grube kartki z ilustracjami. Do dołączonego pisaka wlewamy wodę i wręczamy dziecku. Maluch zaczyna kolorować, a woda barwi planszę w odpowiednich miejscach, dzięki czemu po pewnym czasie dziecko trzyma przed sobą wesoły, kolorowy obrazek. Ale to nie koniec zabawy. Na takiej ilustracji znajduje się mnóstwo szczegółów lub powtarzających się motywów, które trzeba odszukać i nazwać. Dzięki temu, oprócz ćwiczenia, które rozwija umiejętności manualne i plastyczne, maluch uczy się także rozróżniać kolory, kształty, poznaje nowe słowa. Każdej z plansz można użyć wielokrotnie, ponieważ ilustracja wysycha, a kolory blakną, a wtedy zabawę zaczynamy od nowa. W ofercie znajdują się różne kolorowanki z serii WaterWow! – ze zwierzątkami morskimi, dzikimi, z wróżkami i księżniczkami i pojazdami

Zestawy pieczątek i stempelków dla dzieci

Świetnym pomysłem będą także pieczątki. W każdym zestawie od Melissa & Doug znajdziemy pieczątki, tusze oraz kolorowe kredki. Zabawa polega na tym, by odbijać pieczątki (odbija się jedynie kontur obrazka), a później je kolorować. Pieczątki są drewniane. Ich dobór w zestawie polega na tym, by łączył je jakiś motyw przewodni. Mogą to być zwierzęta, pojazdy, konie, księżniczki, farma czy zoo. Dzięki temu nawet czteroletnie dziecko może stworzyć piękny, kolorowy rysunek podczas gdy jeszcze nie posiada wystarczających umiejętności, by taką ilustrację narysować.

Czym są welwetowe kolorowanki Djeco?

Nauka kolorowania może być nużąca i zniechęcająca. Nie wyćwiczona ręka wyjeżdża za kontur ilustracji, kolory zlewają się ze sobą lub są źle dobrane. Francuska firma Djeco wpadła na pomysł, który ułatwi dzieciom pierwsze kroki w kolorowaniu. Kolorowanki są tak zaprojektowane, że odpowiednie części pokryte są wypukłym, czarnym, welurowym materiałem. Po pierwsze, takie rozwiązanie zabezpiecza „wychodzenie” za linię podczas pracy, a z drugiej strony daje wspaniały efekt końcowy – kontrast pomiędzy kolorem a czernią. Dodatkowym ułatwieniem są proste, geometryczne kształty i dość duże pola do kolorowania. Welwetowa kolorowanka Colorado to składana tekturka o długości 126 cm, na której znajdują się niemal wszystkie znane zwierzęta. Proste, geometryczne kształty nie tylko ułatwiają ćwiczenie, ale także inspirują do tworzenia swoich pierwszych rysunków pokazując, że nie jest to wcale takie trudne!

Zestawy naklejek Djeco

Doskonałym pomysłem na kreatywną zabawę są także naklejki Djeco. Zestawy są tematyczne – Konie, Dzikie zwierzęta, Piraci i inne. W każdym z nich znajduje się aż 160 naklejek. Taka ilość jest wystarczająca, by stworzyć wyklejany obrazek czy ilustrację. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego rysowania czy malowania, która rozwija nie tylko wyobraźnię i kreatywność dziecka, ale także zdolność do budowania spójnych, logicznych i barwnych opowiadań. Naklejki Djeco wyróżniają się także ciekawym designem – są projektowane przez artystów i grafików, dzięki czemu pokazują dziecku różne techniki artystyczne i rozwijają zmysł estetyczny.

Jak nauczyć dziecko podstaw rysowania?

Zestawy Krok po kroku od Djeco uczą podstaw rysowania i przeznaczone są dla dzieci, które skończyły trzy latka. W zestawach znajduje się biała tabliczka oraz specjalny pisak ścieralny, więc rysunek można dowolnie poprawiać, nie niszcząc przy tym ogromnej ilości papieru. Zestawy są tematyczne. Można wybrać Zwierzęta, Księżniczki, Pojazdy i inne. W każdym z nich znajdziemy także arkusze, które krok po kroku pokazują maluszkowi jak narysować dany obrazek – od pierwszej linii aż po szczegóły wykończenia. Tabliczka i ściereczka jest świetnym, ekologicznym zamiennikiem dla kredek i bloków rysunkowych, z których połowa kartek ląduje pomięta w koszu na śmieci. Przy okazji, taka tabliczka i pisak są dodatkową atrakcją dla dziecka, która motywuje do podjęcia nauki.

Te i inne zestawy plastyczne, farbki, kredki, naklejki, wyklejanki, malowanki i kolorowanki znajdują się w ofercie naszego sklepu. Każde dziecko ma swoje zainteresowania i preferencje, a duży wybór gwarantuje znalezienie odpowiedniego, indywidualnego zestawu, który pomoże maluszkowi rozwinąć i udoskonalić umiejętności plastyczne.